3 Şubat 2011 Perşembe

İlk Hüsran

Evet bugün itibariyle ilk defa doktordan mutsuz ayrıldık. O nedenle Tal'in mektubu anne toparlanınca yazılacak.
Neyse sizleri çok telaşlandırmayayım. Kuzucuk bu ay kilo alamamış. Kuzucuğa anne sütü fayda etmemiş. Mama ve gerekirse muhallebi desteği olacak. EEE ne var bunda işte çaresi var? seslerini duyabiliriyorum aklınızdan geçen. İşte öyle olmuyor.
İlk hissim sanki bir tokat yemişcesineydi. Oğlumu besleyememiş olmanın verdiği hüzün ve yıkılmışlık hissi. Sonra kızgınlık yaşadım kendime. Farklı bir şeyler yapsam iyi mi olurdu diye. Sonra umutsuzluk yaşadım. Ne yani ilk ayrılık mıydı bu?? Amma zordu peki ya daha büyük ayrılıklarda ne olacaktı?
Sonra toparlamam gerekti onun için. O aşağıda kahkahalarıyla beni çağırıyordu ben ise yukarıda moral bozukluğu ve hayal kırıklığı içerisinde kendime acıyordum. Neyse ki anne olmanın verdiği bir güçle (sanırım yani) toparlandım. Mantıklı planlarıma geri döndüm. mantığa bürüdüm. Şimdi daha iyiyim ama içim buruk. Zamana ihtiyaç var hepsi bu.
Çok şükür ki sağlığımız yerinde.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Bazen öyle oluyor, hemen pes etme....
Mama en kolay çözüm. Verme demiyorum, biz de verdik. Nitekim çocuk açlıktan ağlıyorsa, sık sık acıkıyorsa demek ki ihtiyacı var. Ama emzirdiğindeki tepkilerini takip etmeye devam et. Bir de annelik güdülerine kulak ver, onlar genelde seni doğru yönlendirir :)

Tülay Çulha Sarı dedi ki...

Ben doğumdan önce bebeğimi emzirirken problem yaşama ihtimalini hiç bilmezken, öyle sıkıntılar yaşadım ki...Lohusalık depresyonu bir yandan, evdeki anlayışsız kalabalık ve yorgunluk bir taraftan...Neyse ki annem yanımdaydı ve artık bebeği evire çevire ağlaya yana döne emzirme çabalarıyla sonunda rayına oturttum. Sezaryenden sonra 20 ml mama vermeleri gerekti, riske atmamak için. Daha sonra da ayyy sütün gelmiyor mu vah vahlardan çok etkilendim ve sütüm bir moralsizlik anı birkaç saatliğine kesildi bile. Amasanırım yüksek motivasyon şart ve süt arttırıcı birçok şey yiyip içtim, çok faydasını gördüm. Doktorum kesinlikle muhallebi verdirmedi, çocuğum hiç aç da kalmadı. Lütfen pes etmeyin ve kendinizi yetersiz hissetmeyin. Biraz takviye gerekiyorsa canınızı sıkmayın ve nacizane fikrim, sütünüzü ve motivasyonunuzu arttırmaya bakın. Sevgilerimle...

Yorum Gönder