13 Ağustos 2010 Cuma

ButiK Otel dediğin??

Nedir sizce butik otel anlayışı?
-Özel hizmet veren
-Çok kalabalık olmayan
- Tarzı olan, her otele benzemeyen insanın gittiğinde içine huzur veren bir yer olarak tanımlıyorum ben kendimce butik otellleri.

Peki özel hizmeti bir tek müşterisine mi yapacak? Müşterisi dışındaki insanlara nasıl yaklaşmalı? Nasılsa müşterimiz değil ne hali varsa görsü şeklinde mi?

İşte Haziran başında böyle bir otel ile karşılaştım. Bodrum'un cennet köşesi Cennet koyu'nda Atami Otel. Butik bir otel ama maalesef butikliği sadece kendine. İnsanlık öldü mü diye sorduran bir yaklaşım içindeler...

Cennet koyu gerçekten cennet gibi bir yer, Atami Otel'de bu koydaki tek otel. Bir kere otele ulaşmak çok zor çünkü yolları bozuk. O kadar bozuk ki 10 dakikada varacağınız noktaya varmanız çok çok uzun zaman alıyor. Hadi diyelim bu belediye'nin sorunu. Ama otel müşterisi olsam bu mudur yani özel hizmete giden yol diye düşünürüm.
Neyse güç bela vardıktan sonra bir güvenlik sizi karşılıyor ama belli ki personel eğitimini almamış. Nasıl konuşulduğunu bile bilmiyorlar.

İtiraf ediyorum ben otel müşterisi değildim. Sadece o koydaki bir tekneye bineceğim için otelin iskelesini kullanmamız gerekiyordu. İzin vermemek en doğal hakları AMA....
O yoldan 6 aylık hamileyi göndermeyip insiyatif kullanabileceklerini düşünüyorum. Güvenlik görevlisi bunun münkün olmadığını söyledi. Arkadaşlarım arabada 6 aylık hamile var. Birkerelik izin verin diyer sordular. Güvenlik:"Olmaz müşterilerimizi rahatsız edersiniz "diye yanıtladı. Doğru izin verseler, denizi olan bir iskeleden bir bota binerken 4 aklı başında olmayan genç Atami oteli dağıttı gibi bir yazı görebilirdiniz ertesi gün gazetelerde.
Biz de bunun üstüne bir yetkili ile konuşmak istediğimizi belirttik. Sonuç aynı. resepsiyondaki bey ben insiyatif kullanamam müdürümüzle konuşayım döneyim dedi. 20 dakika dönmedi. heralde müdür çok meşgul. tekrar aradık açmadı.
Artık tamam sıcakta bu kadar beklemek yeter. Mecburen aynı bozuk yoldan geri döndük. Tam dönerken resepsiyondaki bey aradı, (tesadüf tam biz ayrıldığımızda) kusura bakmayın izin vermedik filan derken ben aldım telefonu... Güvenlik görevlisinin uygunsuz yaklaşımından bahsederken aynen reklamlarda olduğu gibi !!! (tünele girdim duyamıyorum) birden bu bey beni duyamamaya başladı ve suratıma telefonu kapattı. Sonra aradığımda ise bu sefer hiç açmadı telefonu.
Doğru ben ATAMİ Otel müşterisi değildim, bana özel hizmet vermek zorunda değiller. Ama Personelini kişilerle otel görevlisi olarak nasıl konuşması gerektiği hakkında eğitmeliler , tüm otelin alması gereken dersler ise İNSANLIK 101, İNSİYATİF Kullanma Sanatı 100, İletişim Becerilerine Giriş...
Bu yazıyı yazdım, Atami'ye farkeder mi HAYIR?? bir ses getirir mi?? HAYIRRR
ama en azından ben içimden attım ve sizlere ulaştım.
En azından potansiyel müşteri olarak beni kaybettiler. Belki sizler de otel seçerken seçeneklerinizi değerlendirirken bu yazıyı aklınıza getirirsiniz.

2 yorum:

Rakel dedi ki...

bu yazı ne yapılır...
info@atamihotel.com şikayet olarak bu yazının linki gönderilir...
alın size denir...
iyi ettin suzika!

En Sevdiğim Şey dedi ki...

çok kızdırmışlar seni kuzum ya, bebişkoyu da germişler...
iyi yapmışsın yazmakla...

Yorum Gönder